Kontext posledného auditu na KU

Autor: Mária Levočská | 24.6.2015 o 20:42 | Karma článku: 7,99 | Prečítané:  2129x

Ked v roku 2014 média zverejnili výsledky vnútornej kontroly na KU, rektor Jarab tvrdil, že ide o účelovú kampaň proti KU a prosil veriacich o modlitby.

Keď sa média pýtali, prečo zodpovední za zverejnené zistenia zostali na svojich postoch, zriaďovateľka KU - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) oznámila, že na KU vykoná vlastný audit. Nepochopiteľne neverila, že zistenia vnútornej kontroly, potvrdené dvoma nezávislými auditormi sú pravdivé. Preto už v tom čase sa v cirkevných kruhoch hovorilo o tom, že tento tretí audit bude "kúpený". Niektorí členovia vedenia KU sa nechali v tom čase počuť, počkajme na výsledky nového auditu, čo zistia na rektoráte. 

Keď 17.06.2015 KBS zverejnila svoju tlačovú správu k "prieskumu" (auditu) KPMG na KU, zainteresovaných neprekvapilo, že boli potvrdené predchádzajúce zverejnené zistenia. Nebolo možné verejné informácie úplne zamiesť pod koberec. Čo prekvapilo, bol pokus o zvalenie zodpovednosti na predchádzajúceho rektora. Bez konkrétnosti. Pomiešane. Bez rozlíšenia závažnosti pôvodných a údajne nových zistení. Bez rozlíšenia činnosti škandaĺozneho Fondu Ladislava Pyrkera a činnosti Fondu T. Zasepu, ktorý na základe písomnej dohody s KU chcel podporovať KU. 

Zdá sa, že pomiešanie faktov a obvinenie Zasepu bolo hlavným zmyslom tretieho auditu. Pretože dekanom Kunovi a Jablonkému ich fakultné senáty vyjadria dôveru, rektor Jarab "bude musieť" rešpektovať zákony, ktoré ho v tejto situácii robia bezmocným. Čierny Peter by mal zostať v rukách Zasepu, ktorému ani len nedoručili písomnú správu tretieho auditu. Nedopatrením? Úmyselne?

Údajne rekrora Jaraba prekvapili tieto nové zistenia. Aj keď súčasne tvrdil, že si ešte správu audítorov nestihol prečítať. Novinári si všimli rozpor v jeho vyjadreniach aj v tom, že už pri prezentácii "výsledkov" auditu rektor Jarab mal spracované opatrenia. :)

Podľa vyjadrení účastníkov na zasadnuti biskupov v Zorničke 16.-18.06.2015 prítomní nedostali do rúk audítorskú správu KPMG, len im boli istým bratislavským právnikom prezentované "výsledky" auditu. Z prezentácie je zrejmé, že ide v prípade "nových zistení na rektoráte" o znôšku klebiet a nadinterpretácií. Otvorenou otázkou zostáva, či sú to vyjadrenia audítorov, alebo interpretáciou bratislavského právnika, zaplateného KBS. 

Ďalšou otvorenou otázkou je cena, ktorú za audit bola zaplatená a kto audit zaplatil. Odpoveďami na tieto základné otázky sa dozvieme, čie záujmy sa v audite a jeho interpretáciách, zrkadlia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?