Experti sociálnej práce na Pedagogickej fakulte KU

Autor: Mária Levočská | 17.2.2015 o 1:45 | (upravené 17.2.2015 o 1:50) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  2827x

Funkčné miesta vysokoškolských učiteľov sa obsadzujú výberovým konaním a na dobu určitú, maximálne na päť rokov s cieľom zabezpečiť výber tých najlepších.

Tento princíp je však zneužívaný na zbavovanie sa samostatne mysliacich a kritických vysokoškolských učiteľov, alebo na obsadzovanie funkčných miest lojálnymi, ale vedecky prázdnymi osobami.

Na Pedagogickej fakulte KU vyhlasujú výberové konania často a na mnohé pozície, zúčastňuje sa ich viacero záujemcov.

Výnimočné bolo preto výberové konanie vyhlásené 8.1.2015 len na dve funkčné miesta odborných asistentov pre odbor sociálna práca. Komisia navrhla na prijatie a pracovné miesta obsadili dvaja: Juraj Čech a Ľudmila Krajčíriková. Nahliadnime teda do centrálneho registra publikačnej činnosti obidvoch doterajších zamestnancov univerzity, ktorí získavajú pracovné zmluvy na ďalšie funkčné obdobie.

V registri nachádzame, po piatich rokoch vedecko-pedagogickej činnosti Juraja Čecha až jeden jediný!! publikačný výstup, a aj to "vedeckú monografiu vydanú v zahraničnom vydavateľstve" s názvom SECT, o ktorom je verejne známe, že ide o fingované vydavateľstvo, kde publikácie sa vydávajú v edičnom stredisku fakulty. V týždenníku Týždeň ho označili ako "schránkové vydavateľstvo, ktoré je síce registrované vo Švajčiarsku, ale ktoré vo Fribourgu nie je možné nájsť".  

Jeho sporá publikačná činnosť je asi dôvodom mnohých záujmov. Juraj Čech je podľa všetkého expertom aj na vodovodné rúry a kanalizáciu, nakoľko je od roku 2011 predsedom predstavenstva Vodárenskej spoločnosti Ružomberok (výpis z obchodného registra) a má sa každú chvíľu stať výkonným riaditeľom tejto regionálnej vodárenskej spoločnosti.

Zdá sa, že Ľudmila Krajčíriková vzdala svoj pokus stať sa docentkou v odbore sociálna práca, po jej neúspešnom habilitačnom konaní na univerzite (detaily sú TU), o čom som písala TU. Alebo chce začať spĺňať základnú zákonnú podmienku pre habilitovanie v odbore, a to pôsobiť v danom odbore sociálna práca. Ide o doterajšiu odbornú asistentku v odbore pedagogika na Katedre predškolskej a elementárnej pedagogiky sociálne znevýhodnených skupín, súčasne tajomníčku Inštitútu Juraja Páleša v Levoči, detašovaného pracoviska Pedagogickej fakulty KU a súčasne predsedníčku senátu pedagogickej fakulty, ale aj predsedníčku senátu univerzity.

V žiadosti o habilitáciu Ľudmila Krajčiríková uviedla svoje tri najvýznamnejšie "zahraničné vedecké monografie", z ktorých dve boli vydané vo vyššie spomínanom "zahraničnom" vydavateľstve SECT.

Za povšimnutie stojí, že v centrálnom registri publikačnej činnosti sa už tieto "zahraničné vedecké monografie AAA"  vydané v "zahraničnom vydavateľstve SECT" už nenachádzajú. Ale nachádzajú sa v registri výstupy iných kategórií tohto "vydavateľstva". 

Výberové konania na obsadzovanie funkčných miest vysokoškolských učiteľov sú ako myšlienka skvelá vec. Nie vždy sa však výber podarí. Stáva sa tak vtedy, ak viac než odbornosť je cenená lojálnosť a nadpráca. 

Nakoľko ide o výber vysokoškolských učiteľov na verejnej vysokej škole, mal by byť tento výber pod lepším drobnohľadom verejnosti. Nebolo by na škodu, aby boli na weboch univerzít povinne zverejňované aj údaje o všetkých uchádzačoch na obsadenie funkčných miest, ich životopisy a publikačná činnosť, ale aj výberové komisie, ich zápisnice, ako aj písomné rozhodnutia o obsadení funkčných miest a obdobie obsadenia funkčného miesta.

A nakoľko ide v tomto prípade o konfesijnú verejnú vysokú školu, mal by byť pri rozhodovaní komisie braný do úvahy aj morálny profil uchádzačov, teda zhoda života s kresťanskými hodnotami. (Tento aspekt som v tomto texte radšej nehodnotila).

Tento príspevok je prvým pokusom o hlbší pohľad na kvalitu jedného výberového konania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?