Možno o jednom augiášovom chlieviku

Autor: Mária Levočská | 12.2.2015 o 8:08 | (upravené 12.2.2015 o 8:50) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1629x

Ako je to so zahraničnými výskumnými grantami Filozofickej fakulty KU.

Martin Slobodník publikoval 2. februára 2015 v denníku SME komentár s názvom Augiášove vysokoškolské chlieviky, v ktorom okrem iného uviedol: „Ďalším citlivým bodom sú zahraničné vedecké granty – aj ich výška má priamy vplyv na financovanie vysokých škôl zo štátneho rozpočtu. A opäť budem konkrétny – vyše 90 % zahraničných grantov Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku za roky 2011–2013, ktoré sú vykazované ako vedecké, sú zo zdrojov, o ktorých sa na internete nedozviete nič. A ak sa niečo dozviete, tak iba to, že sú to katolícke charitatívne organizácie (konkrétne nemecká Clementa, švajčiarska Stiftung Auxilium a holandská Porticus). Finančné zdroje z týchto organizácií (ktorých význam a činnosť nijako nespochybňujem) sú ministerstvom kategorizované rovnako, ako prostriedky získané v tvrdej medzinárodnej konkurencii z rámcových programov Európskej únie či z i zahraničných renomovaných grantových agentúr. Získanie prostriedkov z neznámych a z hľadiska medzinárodného akademického prostredia irelevantných zdrojov nijako nesvedčí o vedeckej erudovanosti konkrétnej katedry, fakulty či univerzity. A navyše deformuje systém hodnotenia kvality Akademickou rankingovou a ratingovou agentúrou, ktorá pracuje s dátami ministerstva školstva.“

Na tieto riadky by mal zareagovať vysvetlením dekan spomínanej fakulty Kuna, avšak ani po desiatich dňoch vyjadrenie nie je známe.

Možno vyjadrením KU môžu byť vety z tlačovej správy KU (z roku 2013), ktorú sme našli na webe KU: „Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR) vykonal v prvom polroku 2013 kontrolu výkonnosti 19 vybraných fakúlt verejných vysokých škôl na Slovensku, ktorej cieľom bolo preveriť financovanie  vedecko-výskumnej činnosti zo zahraničných zdrojov na vybraných vysokých školách a univerzitách.  V hodnotenom období rokov 2009 až 2012 získala (Filozofická fakulta KU ) 27 zahraničných grantov v oblasti výskumu a vývoja v celkovom objeme 636 304,23 eur. Špecifikom je, že fakulta nemala ani jeden zahraničný grant z Európskej únie, ale špecializovala sa na granty financované menšími programami a nadáciami z Európy a USA. Konštatuje to Súhrnná správa o výsledku kontroly financovania vedecko-výskumnej činnosti zo zahraničných zdrojov na vybraných vysokých školách a univerzitách, ktorú v minulých dňoch zverejnil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR).“

Teda NKÚ SR tieto zahraničné granty kontroloval a nenašiel problém. Ak teda nejde o fingované granty, zostáva zodpovedať otázku, či naozaj ide o vedecké granty.

Pozrime sa na niektoré konkrétne granty, z ktorých mali byť niekoľko rokov financované pobyty v luxusných hoteloch nie len pre zamestnancov fakulty, ale aj pre ich rodinných príslušníkov, kde zdroje z „vedeckého grantu“ – teda finančné prostriedky verejnej vysokej školy boli použité na úhradu plnej penzie pre všetkých zúčastnených formou „all inclusive“.  

O podujatiach sú na webe fakulty zverejnené aj tlačové správy, aj s fotografiami, z ročníkov 2012, ale aj 2013 (pozvánkaspráva z podujatia) a 2014.

Podľa informácií z univerzity úhrady nákladov za tieto podujatia boli hradené z verejných zdrojov, konkrétne zo zahraničných „výskumných grantov“. Malo ísť o čerpanie prostriedkov z „výskumného grantu“, pozri viac o grantoch vo Výročnej správe o činnosti KU 2012 s. 140. Podobne to malo byť aj v ďalších rokoch. Pozri Výročná správa o činnosti KU 2013, s. 150. Výročná správa o činnosti KU 2014 nie je na webe KU zverejnená. Faktúra za program v roku 2012 je zverejnená na webe univerzity TU a za rok 2013 TU.

Tieto údaje o použití zdrojov „výskumných grantov“ sa dajú veľmi jednoducho overiť v analytickom účtovníctve univerzity. Overiť, z akých zdrojov boli hradené náklady na fakultnú aktivitu "Civitas Academica".

Každopádne už dnes je zrejmé, že na Filozofickej fakulte KU sú verejné zdroje využívané nehospodárne, na rekreáciu rodinných príslušníkov zamestnancov, čo je naviac ich nezdanený nepeňažný príjem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?