Keď opraty držia v rukách diletanti

Autor: Mária Levočská | 10.2.2015 o 17:07 | (upravené 10.2.2015 o 19:41) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  2678x

Štúdium 700 študentov detašovaného pracoviska v Poprade Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku je ohrozené.

Denník Pravda 29.1.2015 informoval o aktuálnej situácii na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ktorá stratila právo vzdelávať v odbore manažment (klikni tu a nájdeš štyri rozhodnutia ministerstva), a stovky študentov prežívajú neistotu, či dokončia štúdium: Akreditačná komisia, ktorá posudzuje zabezpečenie kvality výučby, sa týmto problémom zaoberala už v októbri 2011. „Za garantku programu univerzita navrhla profesorku z Poľska, ale podľa nás bolo odborné garantovanie niektorých predmetov nedostatočné, garantka málo publikovala a odborne pôsobila v príslušnom odbore,“ hovorí predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera. Univerzita vtedy dostala dva roky čas na odstránenie nedostatkov. Po dvoch rokoch však navrhla ako garantku programu rovnakú profesorku.

Rozhodnutie o odňatí právRozhodnutie o odňatí práv (ML)

Pracovníčka študijného oddelenia PF KU 22.1.2015 odoslala pozvánky na stretnutie s rektorom Jarabom, osobitne učiteľom, osobitne denným a osobitne externým študentom:  „Vážený študent/študentka, dňa 26.1.2015  o 16.00 hod. (externá forma) sa uskutoční stretnutie zástupcov vedenia KU a PF KU v Aule na detašovanom pracovisku v Poprade so študentami manažmentu. Predmetom stretnutia sú informácie o akreditácii študijného programu manažment. Prosíme Vás o účasť. V prípade Vašej neúčasti Vás budeme o výsledkoch stretnutia informovať. Dekanát PF KU“ Na avízovanom stretntuí sa zúčastnil rektor Jarab, prorektorka Moricová, prorektor Trstenský, dekan Jablonský. Ich príhovor však študentov vôbec neupokojil, naopak.

4.2.2015 odoslala pracovníčka študijného oddelenia PF KU študentom aktuálnu informáciu o situácii: „Vážení študenti, dovoľte mi informovať Vás o vyvíjajúcej sa situácii v súvislosti so študijným programom 3.3.15 manažment a jeho výučbou na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Katolícka univerzita v Ružomberku začala odvolací proces – voči rozhodnutiu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, doručenému na PF KU dňa 12.01.2015, vedený pod spisovou značkou CZ 99/2015 RE, ktorým minister školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky odníma vysokej škole Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Poprad, právo udeľovať akademický titul bakalár (Bc.) a akademický titul magister (Mgr.) v študijnom odbore 3.3.15 manažment. V odvolaní sa opierame o znenie zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách v platnom znení, ktorý v § 84, (7) jasne uvádza: „Ak vysoká škola mala priznané právo s časovým obmedzením, ktorého platnosť sa skončí v období  počas komplexnej akreditácie činností vysokej školy, predlžuje sa priznané právo automaticky až do jej skončenia.“  PF KU v Ružomberku mala priznané právo v študijnom odbore 3.3.15 manažment s časovým obmedzením do 31.08.2014. Komplexná akreditácia na PF KU v Ružomberku začala 01.07.2014. Zastávame právny názor, že uvedeným stavom spĺňame všetky hmotnoprávne podmienky na uplatnenie znenia zákona o vysokých školách, v zmysle v § 84, (7). Dňa 28.01.2015 sa v Bratislave uskutočnilo rokovanie na úrovni ministerstva školstva a vedenia Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde spolu rokovali minister školstva, rektor KU v Ružomberku a zástupca zriaďovateľa KU predseda Konferencie biskupov Slovenska. Ministerstvo školstva prisľúbilo skorú písomnú odpoveď, na ktorú do dnešného dňa čakáme. Súbežne vedenie KU a PF KU v Ružomberku intenzívne rokuje s inými univerzitami na Slovensku o prípadnej možnosti pokračovania v štúdiu pre denných aj externých študentov a to v odbore 3.3.15 manažment alebo v príbuznom odbore. Až do definitívneho vyriešenia vyniknutej situácie ste naďalej študentmi Katolíckej univerzity v Ružomberku. Aktuálne pripravujeme rozvrh pre letný semester, ktorý bude najneskôr 12.02.2015  zverejnený v informačnom systéme Abakus. Letný semester začne dňom 16.02.2015. O ďalšom vývoji situácie Vás budeme bezodkladne informovať. V Ružomberku: 04. 02. 2015,  študijné oddelenie.“

Pozoruhodné je, že tak závažný aktuálny problém, dotýkajúci sa 700 študentov, komunikuje s nimi emailom anonymné „študijné oddelenie“. Akoby nechcel nik vziať zodpovednosť za terajší stav na univerzite.

Jednoznačne, podľa názoru študentov a zamestnancov, za aktuálnu situáciu je zodpovedný rektor univerzity Jarab (mimochodom bývalý podpredseda akreditačnej komisie), ale aj dekan pedagogickej fakulty Jablonský a jeho tieňový kolega Akimjak. Bude vyvodená aj zodpovednosť? 

Napriek uvedeným faktom na webe univerzity nie je o situácii ani zmienka. Naopak, dozvedáme sa, že Štúdium na Katolíckej univerzite je dobrou voľbou pre uplatnenie sa na trhu práce a Rektor KU prijal pozvanie na fašiangové posedenie IJP v Levoči.

LevočaLevoča (ML)

Na webe Pedagogickej fakulty KU je dokonca zverejnený oznam o prijímacom konaní v odbore manažment napriek tomu, že boli univerzite práva odobrané

prijímačky Popradprijímačky Poprad (ML)

Hovorí sa tomu bláznovstvo alebo diletanstvo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?