SAV a KU

Autor: Mária Levočská | 7.1.2015 o 16:28 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1228x

Čím sú podobné problémy SAV a KU, ktoré sa prejavili aj v odvolaní predsedu SAV 18.12.2014 a v odvolávaní rektora KU 19.12.2013?

Podľa mediálnej správy kritici predsedovi SAV vyčítali najmä slabú argumentáciu pri vyjednávaní rozpočtu na rok 2015. Predsedníctvo akadémie vyjadrilo svoj nesúhlas s návrhom rozpočtu. "Systém SAV je nastavený tak, že je ho veľmi ťažko riadiť. Existuje tu množstvo partikulárnych záujmov a sme v ťažkom období transformácie SAV, je tu tiež neustály boj o rozpočet, reforma ESO a podobne," povedal predseda SAV prof. Pastorek. Hlavným dôvodom bola pritom podľa predsedu snemu Jána Sedláka zlá komunikácia vo vnútri akadémie. Za odvolanie predsedu SAV Pastoreka hlasovalo 62,5 % členov snemu. Pastorek je predsedom SAV od marca 2009. Druhé funkčné obdobie sa mu malo končiť v roku 2017. Rokovanie o odvolávaní predsedu SAV sa prerušilo približne na dve hodiny diskusiou vedcov s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Rektorovi KU prof. Zasepovi, podľa zverejnených informácií,  senát vytýkal nespoluprácu pri prijímaní rozpočtu na rok 2013. Senát neschválil predložený návrh rozpočtu. Návrh na odvolanie prešiel v pomere 15 hlasov za odvolanie, 2 proti, 1 sa zdržal, traja si hlasovacie lístky neprevzali a dvaja pred hlasovaním odišli. Za návrh na odvolanie hlasovalo 62,5% členov senátu. Druhé funkčné obdobie sa mu malo končiť v roku 2016. Po rokovaní o odvolávaní rektora KU sa vecou viackrát zaoberal zriaďovateľ univerzity, Konferencia biskupov Slovenska. 

Obidve odvolávania sa uskutočnili krátko pred Vianocami, oficiálny dôvod bol rovnaký – rozpočet, za odvolanie hlasovalo zhodne 62,5 % členov snemu/senátu, predseda snemu a senátu zhodne hovorili o probléme komunikácie, atď.

Opísané starosti obidvoch inštitúcií však poukazujú na hlbšie problémy, ktoré spočívajú v nerozumnom nastavení systému riadenia výskumných a vzdelávacích inštitúcii na Slovensku. Ak je hlavným poslaním týchto inštitúcii výskum a resp. vzdelávanie, je otázkou efektívnosti využitia výskumnej kapacity zamestnancov na politikárčenie a zápasy o riadiacu moc.

Čítame: „V súčasnej podobe je SAV takmer nefunkčné monštrum plné nezmyselných činností a podpriemerných postavičiek na zbytočných teplých miestach, pričom osobné a politické konexie i metodologické diletantstvo v konečnom dôsledku prerastajú do neriaditeľného kolosu s predstieranou autonómiou.“

Je otázny zmysel množstva univerzitných a paralelných fakultných orgánov. Je nepochopiteľné komplikované riadenie univerzít, kde dekan fakulty je len v istých oblastiach podriadený rektorovi univerzity a v istých oblastiach senátu fakulty, čím vzniká začarovaný kruh nemožnosti posúvať veci dopredu a je vytvorený priestor pre obštrukcie a kvalitné podmienky pre konflikty.

Či výskum a vzdelávanie nie je viac ako samosprávne riadenie inštitúcie? Keď na Slovenku nariekame nad nízkou úrovňou výskumu a vzdelávania, nebude príčinou tohto stavu práve toto samosprávne riadenie týchto inštitúcií?

SAV možno pomôže transformácia na verejnoprávnu inštitúciu. Možno by bolo vhodné vrátiť sa aj k myšlienke jej úplného zrušenia, s možnosťou prerozdeliť balík na výskum univerzitám, kde nie jeden výskumník SAV má spravidla svoj druhý pracovný pomer.

Verejným vysokým školám by iste pomohol nový zákon o vysokých školách, ktorý by viackoľajnosť kompetencií v riadení už konečne odstránil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?