SAV a KU

Autor: Mária Levočská | 7.1.2015 o 16:28 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1226x

Čím sú podobné problémy SAV a KU, ktoré sa prejavili aj v odvolaní predsedu SAV 18.12.2014 a v odvolávaní rektora KU 19.12.2013?

Podľa mediálnej správy kritici predsedovi SAV vyčítali najmä slabú argumentáciu pri vyjednávaní rozpočtu na rok 2015. Predsedníctvo akadémie vyjadrilo svoj nesúhlas s návrhom rozpočtu. "Systém SAV je nastavený tak, že je ho veľmi ťažko riadiť. Existuje tu množstvo partikulárnych záujmov a sme v ťažkom období transformácie SAV, je tu tiež neustály boj o rozpočet, reforma ESO a podobne," povedal predseda SAV prof. Pastorek. Hlavným dôvodom bola pritom podľa predsedu snemu Jána Sedláka zlá komunikácia vo vnútri akadémie. Za odvolanie predsedu SAV Pastoreka hlasovalo 62,5 % členov snemu. Pastorek je predsedom SAV od marca 2009. Druhé funkčné obdobie sa mu malo končiť v roku 2017. Rokovanie o odvolávaní predsedu SAV sa prerušilo približne na dve hodiny diskusiou vedcov s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Rektorovi KU prof. Zasepovi, podľa zverejnených informácií,  senát vytýkal nespoluprácu pri prijímaní rozpočtu na rok 2013. Senát neschválil predložený návrh rozpočtu. Návrh na odvolanie prešiel v pomere 15 hlasov za odvolanie, 2 proti, 1 sa zdržal, traja si hlasovacie lístky neprevzali a dvaja pred hlasovaním odišli. Za návrh na odvolanie hlasovalo 62,5% členov senátu. Druhé funkčné obdobie sa mu malo končiť v roku 2016. Po rokovaní o odvolávaní rektora KU sa vecou viackrát zaoberal zriaďovateľ univerzity, Konferencia biskupov Slovenska. 

Obidve odvolávania sa uskutočnili krátko pred Vianocami, oficiálny dôvod bol rovnaký – rozpočet, za odvolanie hlasovalo zhodne 62,5 % členov snemu/senátu, predseda snemu a senátu zhodne hovorili o probléme komunikácie, atď.

Opísané starosti obidvoch inštitúcií však poukazujú na hlbšie problémy, ktoré spočívajú v nerozumnom nastavení systému riadenia výskumných a vzdelávacích inštitúcii na Slovensku. Ak je hlavným poslaním týchto inštitúcii výskum a resp. vzdelávanie, je otázkou efektívnosti využitia výskumnej kapacity zamestnancov na politikárčenie a zápasy o riadiacu moc.

Čítame: „V súčasnej podobe je SAV takmer nefunkčné monštrum plné nezmyselných činností a podpriemerných postavičiek na zbytočných teplých miestach, pričom osobné a politické konexie i metodologické diletantstvo v konečnom dôsledku prerastajú do neriaditeľného kolosu s predstieranou autonómiou.“

Je otázny zmysel množstva univerzitných a paralelných fakultných orgánov. Je nepochopiteľné komplikované riadenie univerzít, kde dekan fakulty je len v istých oblastiach podriadený rektorovi univerzity a v istých oblastiach senátu fakulty, čím vzniká začarovaný kruh nemožnosti posúvať veci dopredu a je vytvorený priestor pre obštrukcie a kvalitné podmienky pre konflikty.

Či výskum a vzdelávanie nie je viac ako samosprávne riadenie inštitúcie? Keď na Slovenku nariekame nad nízkou úrovňou výskumu a vzdelávania, nebude príčinou tohto stavu práve toto samosprávne riadenie týchto inštitúcií?

SAV možno pomôže transformácia na verejnoprávnu inštitúciu. Možno by bolo vhodné vrátiť sa aj k myšlienke jej úplného zrušenia, s možnosťou prerozdeliť balík na výskum univerzitám, kde nie jeden výskumník SAV má spravidla svoj druhý pracovný pomer.

Verejným vysokým školám by iste pomohol nový zákon o vysokých školách, ktorý by viackoľajnosť kompetencií v riadení už konečne odstránil. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?