Dokument: Prorocké slová Bernarda Bobera

Autor: Mária Levočská | 24.11.2014 o 9:00 | Karma článku: 7,76 | Prečítané:  2280x

Ani po dvoch mesiacoch sa na webe KU nenašlo miesto pre slová Veľkého kancelára KU (ako to bolo zvykom), ktoré odzneli na začiatku akademického roka. Radi dopĺňame túto selektívnu informovanosť.

Excelencie – bratia v biskupskej službe, Magnificencia – pán rektor KU, rektori iných univerzít, honorability – páni prorektori, spektability – dekani a prodekani, páni profesori, docenti, bratia kňazi, rehoľné sestry, predstavitelia cirkevného a verejného života, milí študenti, bratia a sestry v Kristovi!

"Nad všetkým je Boh."

Dnešný sviatok archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela sa slávi na začiatku jesene, ktorá nám svojim istým príchodom pripomína pominuteľnosť všetkých vecí i nášho života. Zároveň tento dnešný sviatok poukazuje na niečo ešte dôležitejšie – a totiž, že nad všetkým je Boh, ktorý je Pánom života i večnosti.

Toto nám pripomínajú i mená archanjelov, ktoré sú úzko spojené s Božím menom. Nemo Michal v preklade znamená – Kto ako Boh? Gabriel sa môže preložiť – Moja sila je Boh. A Rafael značí – Boží liek – alebo Boh lieči. Archanjeli sú teda bytosťami, ktoré sú naplno v Božej službe – buď ako sprostredkovatelia správ medzi Bohom a ľuďmi, alebo ako ochrancovia a bojovníci za dobro a spravodlivosť. Medzi všetkými najviac vyniká sv. Michal archanjel. Je znázorňovaný ako Boží bojovník – je stelesnením vernosti a oddanosti Všemohúcemu.

Je to majestátny archanjel, mocný vodca a spoľahlivý víťaz nad zlom a diablom. Umelci ho často znázorňujú s mečom v ruke a s roztrhnutou reťazou, ktorá spútava ľudstvo v podobe neslobody, závislostí a hriechu.

Ako veriaci ľudia veľmi dobre chápeme tieto symboly a znamenia, ktoré nám približujú veľkosť archanjela Michala. Dnešný deň môžeme preto vnímať ako veľký Boží dar. Viac ako inokedy ho dnes môžeme prosiť o sprevádzanie a ochranu.

Začíname totiž nový akademický rok. A tiež s novým pánom rektorom univerzity. Je tu nové vedenie s novým odhodlaním, ale už v dávno napriamenej línii katolicity, ktorá si vyžaduje kontinuitu a náväznosť medzi predchodcami a terajšími kormidelníkmi. Nové vedenie bude k tomu potrebovať veľa síl, múdrosti, odvahy i pomoci zhora. Je preto viac než symbolické, že naša Katolícka univerzita môže tento nový akademický rok začínať pod krídlami sv. archanjela Michala, veľkého a verného Božieho bojovníka.

"Dnešný svet všimne si práve nedostatky,
ktoré by na našej univerzite nemali mať miesto."

Lebo dnešný svet sa s nami nebude maznať. Akúkoľvek chybu nám tvrdo pripomenie a cez médiá vykričí na plné hrdlo. Nebude si všímať prínos a dobro vykonané v prospech celej spoločnosti. To bude vnímať ako samozrejmosť. Naopak, všimne si práve nedostatky, ktoré by na našej univerzite nemali mať miesto. Pod touto paľbou kritiky budeme preto viac ako inokedy potrebovať pomoc a silu zhora, prezieravosť, odvahu a statočnosť, dôslednosť a bezúhonnosť. Kiežby nás zástoj a sprevádzanie svätého Michala uchránili pred neprimeranými útokmi zvonku i pred rozkladom a morálnymi nedostatkami vo vnútri. Lebo ak trpíme vo vnútri, nemôžeme pevne stáť a odolávať útokom zvonku.

Odkedy som v službe garanta katolicity na tejto univerzite, sledujem trochu viac a trochu hlbšie všetky vnútorné tenzie či napätia. A častejšie som si kládol otázku: Napĺňali by sme svoje úlohy verne a zodpovedne, keby nám išlo o prestíž, o moc, o vplyv alebo peniaze? Keby to tak bolo, nemali by sme tu čo robiť!

Iste, nové vedenie nemôže samo o sebe vykonať zázraky a prevratné zmeny, pokiaľ sa do procesu obnovy dobrého mena univerzity nezapoja všetci – počnúc nami biskupmi, cez fakulty, dekanov a senátorov, samotných prednášajúcich, až po našich študentov. Pomôžme našej univerzite, aby sa nestala iba obyčajnou provinčnou vysokou školou! Všetci dobre vieme, ako ľahko sa dá dobré meno pokaziť a ako ťažko je získať ho naspäť. Pôjde to pomaly, ale nevzdávajme sa! Všetko bude závisieť od postojov jednotlivcov, ktorí tu pracujú i študujú. Boh nám pritom určite pomôže – i s prispením archanjela Michala!

Archanjel Michal, hoci je taký majestátny, predsa je tak prirodzený! Hoci je taký vznešený, predsa je tak srdečný! Cirkev mu vo svojej tradícii pripísala veľa patronátov. Je patrónom v boji proti Zlému, je patrónom umierajúcich a na čo často zabúdame, je aj patrónom pobirmovaných – tých, ktorí sú vo viere už dospelí a majú vydávať svedectvo o živote s Bohom. Michal je teda patrónom Kristových bojovníkov, ktorí sa snažia o život podľa Božích prikázaní a výziev.

Keď sa podľa tradície Michal ako prvý anjel postavil proti Luciferovi a večne nespokojným anjelom, vstal a vykríkol: Kto je ako Boh!? Toto je výčitka pre všetkých, čo sa stavajú proti Bohu a jeho princípom. Tu je zjavné, že Michal netúži po vlastnej sláve, ale túži po tom, aby bol oslávený Boh. Chce, aby sa toto posolstvo rozšírilo všade: Boh je nad všetkým a nad všetkými. Podobne bojuje aj dnes za Božieho Syna a Jeho Cirkev.

Pre Michala je stav našej Cirkvi veľkou výzvou. Prichádza aj na to najvzdialenejšie miesto a do všetkých spoločenstiev. Stojí aj pri našom spoločenstve a pripomína nám, že záleží na každej ľudskej bytosti a na tom, aby človek žil v spojení s Bohom. Michal nás chce privádzať bližšie ku Kristovi.

"Bojujeme za pravdu, láskuspravodlivosť?"

Drahí bratia a sestry, sme Kristovými bojovníkmi? Bojujeme za pravdu, lásku a spravodlivosť? Vieme sa zastať záujmov spoločenstva veriacich? Bránime skutočné kresťanské hodnoty? Chránime život a zviditeľňujeme Boha v tomto svete? Nebojme sa nahlas tomuto svetu pripomenúť: Nikto nie je ako Boh! Boh je nad všetkým a nad všetkými!

Pri tom všetkom si však zachovajme úprimnosť voči vlastnej slabosti a majme v sebe aj istú dávku zdravej pokory. Mal ju aj sv. Michal a preto bojoval iba z lásky k svojmu Pánovi. Nikomu úmyselne neškodil ani neubližoval. Lebo bojovať za Božie veci neznamená vždy iba víťaziť. Aj v obete a krížoch života sa skrýva veľa duchovnej sily, ktorou premáhame zlobu a hriech.

Zápas s vlastnou pýchou či nedokonalosťami je najťažším bojom – ešte ťažším ako boj proti diablovi. Keď však človek neopúšťa Božie cesty, ba naopak, celým svojim srdcom sa ho pridŕža, bude schopný – s Božou pomocou – vyhrať aj sám nad sebou. Zvíťaziť nad hriechom, oslobodiť sa od závislostí, otvoriť si srdce pre totálnu odovzdanosť Ježišovi, oživiť v sebe vieru, nechať ju v sebe vyzrievať, rozvíjať ju – to je to najkrajšie víťazstvo, aké možno počas života dosiahnuť! Viera je dar, no leží v našich rukách a v našich srdciach!

Nedávno som čítal článok v novinách, že vraj sa už vôbec neoplatí veriť a žiť kresťanskú vieru, lebo veriaci ľudia nie sú o nič morálnejší než neveriaci. Toto vraj potvrdil nejaký spoločenský výskum. Hoci je to neobjektívne, je to krutá facka pre všetkých, ktorí sa úprimne snažia o život s Kristom.

Preto si myslím, že i naša univerzita by mala byť privilegovaným miestom na skúšky viery. Tu by sa malo dať spozorovať, či sa oplatí, alebo neoplatí veriť! Naša univerzita nemôže byť len akousi alternatívou verejnej vysokej školy, hoci má všetky vnútorné štruktúry rovnaké ako ostatné vysoké školy. Nie je to samostatne fungujúci subjekt, ktorý je vo svojich akademických slobodách úplne nezávislý od Cirkvi a jej predstavených – od svojho zriaďovateľa. 

"Vedieť byť vďačný a tiež vedieť povedať prepáč!"

Toto má byť katolícka univerzita – škola, na ktorej sa neustále vykonáva skúška správnosti našej viery. Tu sa ľudia majú dozvedieť, či vnímame vieru v Ježiša Krista ako niečo, čo nás predsa len chce a môže zmeniť k lepšiemu! V tejto viere si zachovajme čisté srdce i svedomie a nemajme strach priznať sa k Cirkvi a tiež prejaviť dôveru voči biskupom - hoci sa to dnes nenosí! Aj v tom by mala byť katolícka univerzita iná.

Vedieť byť vďačný a tiež vedieť povedať prepáč! – povedali by sme, že tento prejav je prirodzeným prejavom slušnosti a ľudskosti aj v živote neveriacich. No na katolíckej univerzite by práve tieto prejavy mali mať nálepku privilegovanej a nevyhnutnej všednej každodennosti. Pravdu povediac, toto čarovné slovíčko v posledných polemikách veľmi chýbalo a v prípade podávania tendenčných rekurzov dodnes nepadlo ani raz.

Drahí bratia a sestry v Kristovi! Dnes začíname nanovo! Dnes na sviatok archanjelov a predovšetkým archanjela Michala, spomeňme si na jeho posolstvo, odvahu i pokoru. Jeho krídla rozprestreté nad našou univerzitou nás budú chrániť a pomáhať nám povzniesť sa bližšie k Bohu.

Nech nám ako patrón Kristových bojovníkov a obhajca i ochranca Božieho ľudu, vyprosuje vždy dostatok síl v boji so zlom a hriechom i s vlastnými nedokonalosťami, a nech nám pomáha zakoreniť sa vo viere. K tomu nech nám vyprosí viac angažovanosti za Božie veci, odvahu i silu bojovať za Ježiša a Jeho Cirkev. AMEN

Ružomberok, 29.9.2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?