Kto klame, nemôže byť líder

Autor: Mária Levočská | 21.11.2014 o 15:00 | (upravené 11.12.2014 o 22:14) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  2680x

Pred 25-mi rokmi ľudia na námestiach, ale aj v diskusiách a okrúhlych stoloch upozorňovali, že nás štyridsať rokov klamali, a že s lžou sa musí skončiť. Sľúbili sme si vtedy „pravdu vravieť len“ (Ivan Hoffman). A mysleli sme, že to tak bude a vždy zostane.  

Preto ak dnes chce niekto manipulovať faktami, používať klamstvo ako pracovnú metódu, príde to do bodu, kedy bude tento spôsob komunikácie masívne odmietnutý. Rovnako aj tí, ktorí takto komunikujú.

Ak dnes odmietame nepravdu a polopravdu aj u cirkevných osôb, kde by sme to vôbec neočakávali, nejde v žiadnom prípade o útok na cirkev. Tento blog, zameraný na udalosti na katolíckej univerzite, chce byť v službe spoločnosti, ale aj cirkvi. Nie je ani proticirkevný, ani diabolský. Každé demaskovanie chce napomôcť životu v pravde, ktorá oslobodzuje. Preto tento sumár faktov:

1. Monsignor Jarab zamestnancom univerzity v prvý deň svojho úradovania tvrdil, že nebude nikoho prepúšťať. V skutočnosti bezdôvodne prepúšťa vybraných zamestnancov, ktorí bolí blízki Zasepovi. S nikým z prepustených sa nerozprával o ich práci, aby sa zoznámil s ich činnosťou, prvý rozhovor bol o skončení pracovného pomeru. Tiež podobne tvrdil, že nevie, kto bude „riaditeľom vnútornej správy KU“, že bude výberové konanie. Skutočnosť: vzápätí, ešte pred uskutočnením výberového konania, už cez letné prázdniny, "riadil" veci na univerzite ThLic. D.Š., dokonca rektora zastupoval na senáte, čo je v rozpore so zákonom. Rektora môžu zastupovať len prorektori. Viac si môžete prečítať tu.

2. Odvolal členov Vedeckej rady KU, ktorí mali byť ešte dva roky jej členmi s tvrdením, že činnosť vedeckej rady už skončila. Nemusel to robiť. Ale chcel. Možno preto, lebo vedecká rada vyjadrila podporu Zasepovi. Viac tu.

3. Monsignor Jarab v TV Markíza (5.11.2014 Prvé televízne noviny) tvrdil, že nevedel o škandalóznych odmenách udelených dekanom Kunom, že musí prešetriť zdroje, odkiaľ pochádzali peniaze na vyplatenie odmien. Následne tvrdil, že ide o zahraničné granty, no v skutočnosti už v júni 2014 mal obhajovať výšku odmien pred cirkevnými autoritami a je faktom, že väčšina odmien bola vyplatená z dotácie ministerstva školstva. Naviac právo udeľovať odmeny dekanom fakúlt delegoval ich podriadeným - tajomníkom fakúlt (čo je absolútne scestné a naviac v rozpore so Zákonom o verejnej službe - § 35 Zákona 313/2001 Z. z.) a preto sa už hojne odmeny vyplatili za mesiace júl až november 2014. Detaily nájdete tu, ale aj tu.

4. Kúpa nového auta. Verejne tvrdil (prorektor vydal v mene KU písomné vyhlásenie) nepravdivé informácie o starom a novom aute rektorátu. Viac tu

5. V relácii RTVS Reportéri rektor Jarab do kamery povedal, že prvý pokus o odvolanie rektora sa uskutočnil 18.12.2013 a „až potom prišli kontroly“. V skutočnosti sa kontroly na univerzite uskutočňovali už v roku 2012, závery sú zo začiatku roka 2013... Detaily sú tu.

6. Podobne Mons. Jarab údajne tvrdil, že Zasepa organizoval habilitácie Poliakov na KU, čo je absolútna nepravda. Tento problém bol na KU už pred nástupom bývalého rektora. Zasepa tento trend, zvlášť na pedagogickej a teologickej fakulte, sa snažil eliminovať. Súčasne túto nezdravú činnosť dekanov týchto dvoch fakúlt musel niesť na svojich ramenách a obhajovať pred predstaviteľmi slovenských aj poľských orgánov. Viac o týchto habilitáciách si môžete prečítať tu, kde je zaznačený aj nepochopiteľný postoj monsignora Jaraba k problematike.

7. Podobne mal tvrdiť, že Zasepa nechal na univerzite dlh 4 milióny EUR, tento nezmysel je detailne argumentovaný a vyvrátený tu.

8. Relativizuje výsledky vnútorných kontrol a auditov (Mons. Jarab sa mal nechal počuť, že bude na KU tretí audit, a jeho výsledky budú také, aké si s audítorom dohodne!!) a súčasne nahlas opakuje: „nechceme nič pozametať pod koberec“ a koná presne to. Tiež sa hovorí, že audítorkou bude neter jedného zo slovenských arcibiskupov. Pred časom Mons. Jarab na rektoráte zamestnal Stanislava K., pôvodne z pedagogickej fakulty, ktorý mal falšovať účtovné doklady na fakulte, čo je aj písomne zaznamenané (pozri tu). Naopak, dve pracovníčky vnútornej kontroly vyzval Jarab k skončeniu pracovného pomeru. Viac nájdete tutu.

9. Premenoval pozíciu riaditeľky knižnice na vedúcu knižnice, následne vyhlásil výberové konanie na novú vedúcu knižnice. Chce ju odvolať z pozície riaditeľky, znížiť jej plat. Hoci pri svojom nástupe tvrdil, že zostane na svojej pozícii... Nepravdivo ju osočoval, že má plat 4000 €, hoci jej plat bol vo výške priemerných platov riaditeľov celouniverzitných pracovísk, niečo nad 1200 €. Umožňuje voči nej aplikovať mobbing a bossing, za ktorý je zodpovedný jeho "riaditeľ vnútornej správy". Po vedeckej rade, je to ďalšia obeť verejnej podpory Zasepovi. Viac tu.

10. Podľa informácie okresného úradu odmieta poskytovať (v rozpore s info zákonom) verejné informácie, preto bolo začaté aj správne konanie. Čo chce zatajiť? Toto je cirkev, ako ju videl bl. Pavol VI. - dom zo skla?

Pápež František takéto konanie pomenoval pokušenie ignorovať depositum fidei (poklad viery), považujúc sa nie za strážcov, ale za majiteľov a pánov; pokušenie obchádzať skutočnosť, používajúc prehnane puntičkársku reč a uhladený jazykový štýl, aby sme povedali veľa vecí a v skutočnosti nepovedali nič! Myslím, že tieto veci sa nazývali «byzantinizmami»...“ (pejoratívny výraz pre lichotenie, podlízavosť).

Nie, tieto blogy nie sú útokom voči cirkvi. Vec pravdy je príliš hlboko spätá s večnosťou, s kresťanstvom, s Ježišom Kristom a s jeho cirkvou.

„Keď (diabol) hovorí lož, hovorí z toho, čo mu je vlastné, pretože je luhár a otec lži.“ (Jn 8,44) Jednoducho: kto klame, je diablovým služobníkom. A preto nemôže byť líder.

 

DOPLNENIE 03.12.2014

Na udalosti zareagovali 22.11.2014 tvoriví ružomberskí autori s titulkou: Pán rechtor robia poriadky v košiari:

ružomberská megaobluda
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?