Vnútorné kontroly a audity KU

Autor: Mária Levočská | 14.11.2014 o 13:32 | (upravené 15.12.2014 o 10:46) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  1550x

Posledných desať dní sa roztrhlo vrece s medializáciou niekdajších hriechov univerzity (monitoring tlače nájdete tu). Aj včera večer. 

V relácii RTVS Reportéri (13.11.2014) rektor univerzity Jarab povedal, že prvý pokus o odvolanie rektora sa uskutočnil 18.12.2013 a „až potom prišli kontroly“.

Aká je však pravda? O kontrolách na univerzite som písala tu (kde nájdete v hyperlinkách správy z vnútorných kontrol, ako aj vyjadrenia dvoch externých nezávislých audítorov), z čoho je zrejmé, že kontroly na univerzite sa uskutočňovali priebežne a závažné nedostatky boli zistené a zaznamenané už začiatkom roka 2013...

O výsledkoch kontrol bola informovaná aj správna rada univerzity, všetkým jej členom boli zaslané materiály pred rokovaním, ktoré sa malo uskutočniť 25.11.2013. Nakoľko nebola uznášaniaschopná, nasledovalo hlasovanie "per rolam" - elektronické hlasovanie a bolo prijaté uznesenie SR  (nájdete ho tu), ktorá medzi iným vyzvala vedenie univerzity k uskutočneniu ďalších kontrol na univerzite, aj na ostatných fakultách: " Správna rada (...) G) Odporúča presnú kontrolu cestovných príkazov a sledovania ciest služobných automobilov a zaviezť okamžitú presnú evidenciu týchto skutočností. H) Konštatuje, že predbežná finančná kontrola bola na PF KU vykonávaná veľmi nedbalo, a že priebežná finančná kontrola absentovala úplne, nakoľko až následná kontrola zistila veľmi vysoké množstvo nedostatkov a porušení. SR KU odporúča vykonať vnútornú kontrolu aj na ostatných fakultách KU."

Tieto kontroly boli preto hneď naplánované na nasledujúci kalendárny rok 2014.  A boli aj uskutočnené, rovnako so zisteniami závažných porušení zákonov a vnútorných predpisov. Prvá na filozofickej fakulte (tu je správa z kontroly) a druhá na teologickej fakulte (tu je správa z kontroly).

Nový rektor od svojho nástupu ohlasoval, že sa uskutoční nová kontrola a nový audit. Preto zrejme vyzval obidve kontrolórky k skončeniu pracovného pomeru, viac tu, ale aj tu. Tiež sa mal nechal počuť, že záver nového auditu bude taký, na akom sa vopred dohodne s audítorom. Niečo na tom môže byť, nakoľko sa tiež hovorí, že audit má uskutočniť neter jedného pána arcibiskupa. Nuž uvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?