Odmeny pre filozofov a kultúra

Autor: Mária Levočská | 9.11.2014 o 8:14 | (upravené 6.4.2015 o 15:04) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1726x

Nakoľko k téme fakultných odmien sa viacerí vyslovujú a vydávajú rôzne vyjadrenia, dotknime sa najzávažnejších. 

Najviac odmeňovaný odborný asistent, ktorý namiesto vyslovenia ľútosti nad vlastnou chamtivosťou, prípadne namiesto seriózneho vysvetlenia dovodov udelenia týchto odmien, vo svojom vyjadrení len nepravdivo zavádza, osočuje a obviňuje osoby, ktoré s týmto jeho / ich skutkom nemajú nič spoločné a klame. Pripomeňme len jedno klamstvo, že odmeny boli vyplatené zo zahraničných grantov. 

Nepochopiteľné je aj vyjadrenie vedenia univerzity (text nebol podpísaný, nie sú tam uvedené mená signatárov, ide o anonym?), ktoré síce implicitne potvrdzuje výšku udelených odmien v roku 2013, ale rovnako nepravdivo tvrdí, že boli vyplatené zo zahraničných grantov. Je to náznak toho, že rektor so svojím tímom má záujem aj tento škandál zamiesť pod koberec? Nemali by hľadať chýbajúce zdroje na rektoráte práve v efektívnom nakladaní s dotačnými prostriedkami na fakulte? Možno by rektor nemusel prepúšťať zamestnancov na rektoráte, resp  im drasticky znižovať platy.

Ján B. vo svojom okolí (na diskusných fórach) na svoju obhajobu prijatia extrémnych odmien tvrdí, že ide o porovnateľné odmeny na univerzite. Tak ich porovnajme. Odmeny prodekanov a tajomníkov na fakultách KU v roku 2013 boli nasledovné: 

TF KU: jeden 2.360 €, druhý 3.590 €, tretí 2.000 €;  

PF KU: jeden 4.486 €, druhý 4.775 €, tretí 1.180 €, štvrtý 3.571 €;

FZ KU: jeden 2.200 €, druhý 2.449 €, tretí 1.900 €;

FF KU: jeden 10.550 €, druhý 16.990 €, tretí 23.482 €, štvrtý 30.617 €.

Morálny problém zväčšuje aj fakt, že odmeny v roku 2013 nie sú izolovaným a výnimočným (jubilejným) rokom na fakulte, nakoľko podobné odmeny boli vyplácané aj v predchádzajúcich rokoch a rovnako sú vyplácané aj v prebiehajúcom roku 2014. 

Na fakulte sa hovorí, že veľký kancelár univerzity vyzval dekana k vyvodeniu osobnej zodpovednosti za toto zlyhanie. Je to náznak novej cirkevnej kultúry na Slovensku?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?