Univerzitné mystérium

Autor: Mária Levočská | 17.11.2014 o 17:46 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  1601x

Udalosti na Katolíckej univerzite v Ružomberku opísal aj časopis Týždeň v čísle 45/2014. Monsignor Jarab v ňom tvrdí, že sa situácia na KU upokojila.

Ako sa uvádza v poslednom Zasepovom liste z 26.9.2014 autoritám, upokojili sa možno istí ľudia v senáte, a tí za ním (dekani troch fakúlt), pretože už majú poslušného rektora (ale nie rektora, ktorý slobodne a vlastnou hlavou riadi univerzitu a rozvíja ju). Je potrebné preto poukázať na cenu „upokojenia“. Ide o konkrétne kroky nového rektora. Pozrime sa na ne.

Poverený rektor Jarab v prvý pracovný deň ako svoj prvý skutok vo funkcii, vyhodil z Vedeckej rady KU dvoch zahraničných rektorov katolíckych univerzít - prof. Antoni DĘBIŃSKI, rektor Katolíckej univerzity JPII v Lubline a prof. Stanislaw DZIEKOŃSKI, rektor Univerzity kardinála Stefana Wyszyńskiego vo Varšave, dvoch bývalých rektorov prof. Jozefa ĎURČEKA a prof. Tadeusza ZASEPU, tiež bývalého predsedu SAV prof. Štefana LUBYHO, či prof. Emíliu HRABOVEC, tiež bývalých prorektorov, atď. Nemusel to vôbec robiť. Ale chcel.

Monsignor Jarab (nie senát) pripravil a nechal schváliť nový Organizačný poriadok KU, kde zrušil, alebo premenoval 30 pracovných miest. Mal by preto prepustiť 30 zamestnancov!! Sám potvrdil, že ich bude polovica. A prepúšťa, predovšetkým bývalému rektorovi blízkych ľudí: Ako prvých sa zbavil: hovorcu univerzity, PR manažéra a riaditeľa kancelárie rektora (Mimochodom, teraz v jeho kancelárii a vnútornej správe nehovorí nik anglickým jazykom...). Následne ponúkol bezdôvodne dohodu o skončení pracovného pomeru dvom (viac ich niet) kontrolórkam, ktoré  pravdivo zaznamenali zistené nezákonné činnosti na KU. Dámy dohodu odmietli, v tomto čase sú práceneschopné. Po návrate do práce ich čaká výpoveď, čo monsignor Jarab aj písomne vyjadril v zázname o ponuke dohody o skončení pracovného pomeru. V spolupráci s dekanom fakulty sa usiluje prepustiť zo zamestnania bývalého prvého prorektora. Bezdôvodne, bez argumentácie. Pozri môj predchádzajúci text tuIde len o prejav pomsty a vychutnávanie si moci. Nie je to cesta upokojenia.

V novom Organizačnom poriadku KU premenoval pozíciu riaditeľky knižnice na vedúcu knižnice, následne vyhlásil výberové konanie na novú vedúcu knižnice, kde nevybral doterajšiu riaditeľku, ktorá sa zaslúžila o presťahovanie knižnice do nových priestorov a o sfunkčnenie novej budov Univerzitnej knižnice KU. Aktuálne ju chce odvolať z pozície riaditeľky knižnice a poveriť ju vedením, znížiť jej plat a opakuje výberové konanie, chce nájsť inú riaditeľku / vedúcu knižnice. Vnímate to ako šikanovanie? Presne toto sa deje. Múdrymi slovami ide o mobbing a bossing.

Tieto kroky vykonáva monsignor Jarab prostredníctvom ThLic. Dušana Š., ktorého sprevádzajú negatívne chýry (intrigovanie) z jeho rímskeho pôsobenia v SÚSCM, prečo musel odtiaľ odísť. Túto svoju skúsenosť využíval aj ako člen senátu univerzity, a využíva ju už aj na rektoráte. Ten zrealizoval aj zníženie platov pracovníkov knižnice a ktorý je známy sliedením po chodbách a počúvaním za dverami rozhovory pracovníkov, a ktorý zamestnancom knižnice vyčítal, paradoxne, ich ústretovosť voči KU. Pred časom tento pobočník monsignora Jaraba pracovníkovi rektorátu – knižnice Mgr. Petrovi S., otcovi dvoch malých detí, ešte v nedeľu zaslal SMS k narodeninám a v pondelok mu oznámil, že ku koncu mesiaca dostáva výpoveď. Ako pomenovať toto konanie? Zamestnanci prichádzajú do zamestnania so strachom a pýtajú sa: kto bude ďalší?

Ľudia, ktorí sú prepúšťaní a ešte budú prepustení prežívajú čas veľkého ohrozenia a neistoty. Je potrebné obávať sa i o ich vieru, pretože z ich pohľadu toto všetko sa deje v Katolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj o tom na mnohých fórach hovoria.

Mons. Jarab dnes vykonáva presne to, na čom sa dohodol s „troma dekanmi“. Realizuje to, čo od neho chceli, aby získal ich podporu a podporu "ich" ľudí v senáte. Realizuje len to, čo im sľúbil. Realizované kroky ktosi trefne nazval ako „deštrukciu fungujúcej inštitúcie“. Kto má z toho prospech?

Niektorí upozorňujú, že je potrebné rozumieť týmto krokom (metóde konania), ale aj slovám a spôsobom vyjadrovania (heslá, spravidla nepravdivé), v zmysle výpovedí v rozhovore uverejnenom taktiež v poslednom .týždni (3.11.2014) na stranách 5-10. Už obálka naznačuje: Prečo klameme - Kauza Katolícka univerzita - Mrzí ho to?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?