Univerzitné mystérium

Autor: Mária Levočská | 17.11.2014 o 17:46 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  1610x

Udalosti na Katolíckej univerzite v Ružomberku opísal aj časopis Týždeň v čísle 45/2014. Monsignor Jarab v ňom tvrdí, že sa situácia na KU upokojila.

Ako sa uvádza v poslednom Zasepovom liste z 26.9.2014 autoritám, upokojili sa možno istí ľudia v senáte, a tí za ním (dekani troch fakúlt), pretože už majú poslušného rektora (ale nie rektora, ktorý slobodne a vlastnou hlavou riadi univerzitu a rozvíja ju). Je potrebné preto poukázať na cenu „upokojenia“. Ide o konkrétne kroky nového rektora. Pozrime sa na ne.

Poverený rektor Jarab v prvý pracovný deň ako svoj prvý skutok vo funkcii, vyhodil z Vedeckej rady KU dvoch zahraničných rektorov katolíckych univerzít - prof. Antoni DĘBIŃSKI, rektor Katolíckej univerzity JPII v Lubline a prof. Stanislaw DZIEKOŃSKI, rektor Univerzity kardinála Stefana Wyszyńskiego vo Varšave, dvoch bývalých rektorov prof. Jozefa ĎURČEKA a prof. Tadeusza ZASEPU, tiež bývalého predsedu SAV prof. Štefana LUBYHO, či prof. Emíliu HRABOVEC, tiež bývalých prorektorov, atď. Nemusel to vôbec robiť. Ale chcel.

Monsignor Jarab (nie senát) pripravil a nechal schváliť nový Organizačný poriadok KU, kde zrušil, alebo premenoval 30 pracovných miest. Mal by preto prepustiť 30 zamestnancov!! Sám potvrdil, že ich bude polovica. A prepúšťa, predovšetkým bývalému rektorovi blízkych ľudí: Ako prvých sa zbavil: hovorcu univerzity, PR manažéra a riaditeľa kancelárie rektora (Mimochodom, teraz v jeho kancelárii a vnútornej správe nehovorí nik anglickým jazykom...). Následne ponúkol bezdôvodne dohodu o skončení pracovného pomeru dvom (viac ich niet) kontrolórkam, ktoré  pravdivo zaznamenali zistené nezákonné činnosti na KU. Dámy dohodu odmietli, v tomto čase sú práceneschopné. Po návrate do práce ich čaká výpoveď, čo monsignor Jarab aj písomne vyjadril v zázname o ponuke dohody o skončení pracovného pomeru. V spolupráci s dekanom fakulty sa usiluje prepustiť zo zamestnania bývalého prvého prorektora. Bezdôvodne, bez argumentácie. Pozri môj predchádzajúci text tuIde len o prejav pomsty a vychutnávanie si moci. Nie je to cesta upokojenia.

V novom Organizačnom poriadku KU premenoval pozíciu riaditeľky knižnice na vedúcu knižnice, následne vyhlásil výberové konanie na novú vedúcu knižnice, kde nevybral doterajšiu riaditeľku, ktorá sa zaslúžila o presťahovanie knižnice do nových priestorov a o sfunkčnenie novej budov Univerzitnej knižnice KU. Aktuálne ju chce odvolať z pozície riaditeľky knižnice a poveriť ju vedením, znížiť jej plat a opakuje výberové konanie, chce nájsť inú riaditeľku / vedúcu knižnice. Vnímate to ako šikanovanie? Presne toto sa deje. Múdrymi slovami ide o mobbing a bossing.

Tieto kroky vykonáva monsignor Jarab prostredníctvom ThLic. Dušana Š., ktorého sprevádzajú negatívne chýry (intrigovanie) z jeho rímskeho pôsobenia v SÚSCM, prečo musel odtiaľ odísť. Túto svoju skúsenosť využíval aj ako člen senátu univerzity, a využíva ju už aj na rektoráte. Ten zrealizoval aj zníženie platov pracovníkov knižnice a ktorý je známy sliedením po chodbách a počúvaním za dverami rozhovory pracovníkov, a ktorý zamestnancom knižnice vyčítal, paradoxne, ich ústretovosť voči KU. Pred časom tento pobočník monsignora Jaraba pracovníkovi rektorátu – knižnice Mgr. Petrovi S., otcovi dvoch malých detí, ešte v nedeľu zaslal SMS k narodeninám a v pondelok mu oznámil, že ku koncu mesiaca dostáva výpoveď. Ako pomenovať toto konanie? Zamestnanci prichádzajú do zamestnania so strachom a pýtajú sa: kto bude ďalší?

Ľudia, ktorí sú prepúšťaní a ešte budú prepustení prežívajú čas veľkého ohrozenia a neistoty. Je potrebné obávať sa i o ich vieru, pretože z ich pohľadu toto všetko sa deje v Katolíckej cirkvi na Slovensku, ako aj o tom na mnohých fórach hovoria.

Mons. Jarab dnes vykonáva presne to, na čom sa dohodol s „troma dekanmi“. Realizuje to, čo od neho chceli, aby získal ich podporu a podporu "ich" ľudí v senáte. Realizuje len to, čo im sľúbil. Realizované kroky ktosi trefne nazval ako „deštrukciu fungujúcej inštitúcie“. Kto má z toho prospech?

Niektorí upozorňujú, že je potrebné rozumieť týmto krokom (metóde konania), ale aj slovám a spôsobom vyjadrovania (heslá, spravidla nepravdivé), v zmysle výpovedí v rozhovore uverejnenom taktiež v poslednom .týždni (3.11.2014) na stranách 5-10. Už obálka naznačuje: Prečo klameme - Kauza Katolícka univerzita - Mrzí ho to?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?