Pozor KUny!

Autor: Mária Levočská | 27.10.2014 o 22:26 | (upravené 3.12.2014 o 11:13) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  3782x

Pri 25. výročí „nežnej“ revolúcie.

Na filozofickej fakulte to začína vrieť. Viacerí už nevládzu znášať jej despotické vedenie, ktoré svoju skutočnú tvár prekrýva falošným úsmevom a uhladenými spôsobmi, ktoré označil v svojom rezignačnom liste bývalý rektor ako „aplikovaný cynizmus, prekrytý politickou korektnosťou a sprevádzaný negatívnymi politickými praktikami tam, kde by sa mala hľadať pravda bez výhrad“.

Viacerí vedúci katedier rezignovali zo svojich pozícii z dôvodov, že dekan zasahoval do ich kompetencií a nerešpektoval ich personálne návrhy. Ide o osobu, ktorá rada a často hovorí o princípe subsidiarity, ktorý však voči katedrám na fakulte nikdy neaplikuje.

Veľmi sofistikovane dekan zrealizoval pomstu voči bývalému prorektorovi univerzity, ktorý bol súčasne zakladateľom a garantom žurnalistiky, ktorému bezdôvodne nechal doznieť funkčné obdobie profesora a nevyhlásil nové výberové konanie, čím mu skončil pracovný pomer na dobu určitú. Dekanova nenávisť je tak veľká, že to urobil aj s rizikom straty akreditačných práv v najsilnejšom odbore na fakulte.

Tento trest má byť exemplárnym príkladom pre ostatných učiteľov a je jedným z nástrojov na zastrašenie ostatných, ktorí by chceli samostatne a kriticky myslieť a konať.

V Donbase na Ukrajine boli nedávno slobodné voľby a predsa občania tejto oblasti, pod dohľadom separatistov, báli sa vôbec volieb zúčastniť. Podobne to funguje aj na fakulte, kde sa zamestnanci boja čo i len vyjadriť vlastný postoj, ktorý by sa priečil línií dekana a jeho okruhu, pretože by v nasledujúcom výberovom konaní už nemuseli byť vybraní a stratili by pracovné miesto vysokoškolských učiteľov. Teda dôvodom kvázi jednoliateho postoja učiteľov je chlebový problém, strach o stratu zamestnania. Situácia, ktorá pripomína život v komunistických krajinách do roku 1989. Napriek tomu, že si pripomíname už 25. výročie „nežnej“ revolúcie. 

Dekanov okruh tvoria predovšetkým členovia katedry filozofie, resp. katedry politológie, ktorá sa stala odnožou – pobočkou katedry filozofie. Skupinku dopĺňa niekoľko slabých osobností z iných katedier, ktoré sú za vernosť odmeňované osobným príplatkom a odmenami.

V jednom roku (2013) na filozofickej fakulte vyplatil mimoriadne ODMENY vo výške 243.311,- € = 7.329.987,- SKK pre 85 zamestnancov, priemerne boli jednému zamestnancovi vyplatené odmeny vo výške 2.862,- €/rok. Pre porovnanie, priemerná výška ročných odmien pre jednu osobu bola v roku 2013 vyplatená na fakulte zdravotníctva vo výške 1.070,-€/rok, na teologickom inštitúte vo výške 859,-€/rok, na teologickej fakulte vo výške 690,-€/rok, na pedagogickej fakulte vo výške 667,-€/rok.

Avšak takmer polovica ročnej sumy mimoriadnych odmien (v roku 2013) na filozofickej fakulte vo výške 114.028,- € bola vyplatená len šiestim pracovníkom v rôznych výškach: jednému (Márii D.) 10.550,- €, druhému (Petrovi V.)  10.926,- €, tretiemu (Ivanovi K.) 16.990,- €, štvrtému (Pavlovi L.) 21.463,- €, piatemu (Jánovi B.) 23.482,- € a šiestemu (Jánovi H.) vo výške 30.617,- € = 922.368,- SKK. Ide o osoby, ktorých mesačný plat je zložený z tarifného platu a z osobného príplatku spravidla v maximálnej možnej výške.

Dekan a antikresťanské postoje

Odstupivší rektor ho žiadal, aby rešpektoval zriaďovateľa a odporúčal mu, aby sa zameral na hĺbku a kvalitu na fakulte, kde „sme s hrôzou prijali informáciu o textoch, ktoré sú ako študijné predkladané študentom slovenského jazyka a literatúry“. Išlo o text, ktorý dehonestuje Boha a svätých: „Aj ježiš k. sa na to vysral a poctivo sa zamestnal ako bankový úradník (...) jeho matku nabúchal v šestnástich nejaký duch svätý (...) mária z magdaly mu dávala zbožne a zadarmo (...) už žiadne elí elí lama sabachtámí a iné nebeské pičoviny (...)“ Ak by sa podobné texty študovali v islamskej škole, je zrejmé, ako by skončil zodpovedný.

„Georg Soros vložil milióny eur do vybudovania Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, kde sa vychovávajú mladí lídri v anikresťanskom prostredí relativizmu a skepticizmu. Absolventi tejto univerzity začnú čoskoro hrať dôležitú rolu aj v slovenskom verejnom živote“, napísal 12.12.2012 predstaviteľ Kolégia Antona Neuwirtha a ani netušil, ako rýchlo sa jeho slová naplnia aj na tejto univerzite, kde dekan fakulty je absolventom spomínanej Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.

 

DOPLNENIE 03.12.2014

Na udalosti zareagovali 04.11.2014 tvoriví ružomberskí autori s titulkou: Skutočne kresťanský prístup:

ružomberská obluda

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?