Pozor KUny!

Autor: Mária Levočská | 27.10.2014 o 22:26 | (upravené 3.12.2014 o 11:13) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  3777x

Pri 25. výročí „nežnej“ revolúcie.

Na filozofickej fakulte to začína vrieť. Viacerí už nevládzu znášať jej despotické vedenie, ktoré svoju skutočnú tvár prekrýva falošným úsmevom a uhladenými spôsobmi, ktoré označil v svojom rezignačnom liste bývalý rektor ako „aplikovaný cynizmus, prekrytý politickou korektnosťou a sprevádzaný negatívnymi politickými praktikami tam, kde by sa mala hľadať pravda bez výhrad“.

Viacerí vedúci katedier rezignovali zo svojich pozícii z dôvodov, že dekan zasahoval do ich kompetencií a nerešpektoval ich personálne návrhy. Ide o osobu, ktorá rada a často hovorí o princípe subsidiarity, ktorý však voči katedrám na fakulte nikdy neaplikuje.

Veľmi sofistikovane dekan zrealizoval pomstu voči bývalému prorektorovi univerzity, ktorý bol súčasne zakladateľom a garantom žurnalistiky, ktorému bezdôvodne nechal doznieť funkčné obdobie profesora a nevyhlásil nové výberové konanie, čím mu skončil pracovný pomer na dobu určitú. Dekanova nenávisť je tak veľká, že to urobil aj s rizikom straty akreditačných práv v najsilnejšom odbore na fakulte.

Tento trest má byť exemplárnym príkladom pre ostatných učiteľov a je jedným z nástrojov na zastrašenie ostatných, ktorí by chceli samostatne a kriticky myslieť a konať.

V Donbase na Ukrajine boli nedávno slobodné voľby a predsa občania tejto oblasti, pod dohľadom separatistov, báli sa vôbec volieb zúčastniť. Podobne to funguje aj na fakulte, kde sa zamestnanci boja čo i len vyjadriť vlastný postoj, ktorý by sa priečil línií dekana a jeho okruhu, pretože by v nasledujúcom výberovom konaní už nemuseli byť vybraní a stratili by pracovné miesto vysokoškolských učiteľov. Teda dôvodom kvázi jednoliateho postoja učiteľov je chlebový problém, strach o stratu zamestnania. Situácia, ktorá pripomína život v komunistických krajinách do roku 1989. Napriek tomu, že si pripomíname už 25. výročie „nežnej“ revolúcie. 

Dekanov okruh tvoria predovšetkým členovia katedry filozofie, resp. katedry politológie, ktorá sa stala odnožou – pobočkou katedry filozofie. Skupinku dopĺňa niekoľko slabých osobností z iných katedier, ktoré sú za vernosť odmeňované osobným príplatkom a odmenami.

V jednom roku (2013) na filozofickej fakulte vyplatil mimoriadne ODMENY vo výške 243.311,- € = 7.329.987,- SKK pre 85 zamestnancov, priemerne boli jednému zamestnancovi vyplatené odmeny vo výške 2.862,- €/rok. Pre porovnanie, priemerná výška ročných odmien pre jednu osobu bola v roku 2013 vyplatená na fakulte zdravotníctva vo výške 1.070,-€/rok, na teologickom inštitúte vo výške 859,-€/rok, na teologickej fakulte vo výške 690,-€/rok, na pedagogickej fakulte vo výške 667,-€/rok.

Avšak takmer polovica ročnej sumy mimoriadnych odmien (v roku 2013) na filozofickej fakulte vo výške 114.028,- € bola vyplatená len šiestim pracovníkom v rôznych výškach: jednému (Márii D.) 10.550,- €, druhému (Petrovi V.)  10.926,- €, tretiemu (Ivanovi K.) 16.990,- €, štvrtému (Pavlovi L.) 21.463,- €, piatemu (Jánovi B.) 23.482,- € a šiestemu (Jánovi H.) vo výške 30.617,- € = 922.368,- SKK. Ide o osoby, ktorých mesačný plat je zložený z tarifného platu a z osobného príplatku spravidla v maximálnej možnej výške.

Dekan a antikresťanské postoje

Odstupivší rektor ho žiadal, aby rešpektoval zriaďovateľa a odporúčal mu, aby sa zameral na hĺbku a kvalitu na fakulte, kde „sme s hrôzou prijali informáciu o textoch, ktoré sú ako študijné predkladané študentom slovenského jazyka a literatúry“. Išlo o text, ktorý dehonestuje Boha a svätých: „Aj ježiš k. sa na to vysral a poctivo sa zamestnal ako bankový úradník (...) jeho matku nabúchal v šestnástich nejaký duch svätý (...) mária z magdaly mu dávala zbožne a zadarmo (...) už žiadne elí elí lama sabachtámí a iné nebeské pičoviny (...)“ Ak by sa podobné texty študovali v islamskej škole, je zrejmé, ako by skončil zodpovedný.

„Georg Soros vložil milióny eur do vybudovania Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, kde sa vychovávajú mladí lídri v anikresťanskom prostredí relativizmu a skepticizmu. Absolventi tejto univerzity začnú čoskoro hrať dôležitú rolu aj v slovenskom verejnom živote“, napísal 12.12.2012 predstaviteľ Kolégia Antona Neuwirtha a ani netušil, ako rýchlo sa jeho slová naplnia aj na tejto univerzite, kde dekan fakulty je absolventom spomínanej Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.

 

DOPLNENIE 03.12.2014

Na udalosti zareagovali 04.11.2014 tvoriví ružomberskí autori s titulkou: Skutočne kresťanský prístup:

ružomberská obluda

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?