Biznis habilitácie v Košiciach

Autor: Mária Levočská | 5.10.2014 o 9:00 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  2882x

Nedávno sme čítali o škandále na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. V tomto meste sídli aj Teologická fakulta KU, kde sú evidované podobné fakty.

Po nastúpení nového rektora KU sa akoby pretrhlo vrece s habilitačnými procesmi, predovšetkým na Teologickej fakulte KU, ale aj na Pedagogickej fakulte KU, o čom som písala tu a tu

V posledný pracovný deň bývalého rektora Zasepu, 30.5.2014, bol zverejnený oznam o konaní, po dlhšom čase, ďašej habilitačnej prednášky, následne sa konali ďalšie dve. Priam žatvou bude 8. a 9. október 2014, kedy sa na Teologickej fakulte KU uskutočňuje šesť habilitácií a inaugurácií.

Teologická fakulta KU bola založená 1.7.2003, teda akademický rok 2003/2004 bol prvým akademickým rokom. Už počas neho boli zrealizované 4 habilitačné konania a 6 vymenúvacích konaní. V nasledujúcom akademickom roku až 12 habilitačných konaní a 2 vymenúvacie konania. A takto by sme mohli pokračovať až po posledný akademický rok. Spolu počas 11-ročnej existencie fakulty bolo 59 habilitačných konaní a 22 vymenúvacích konaní. Od vzniku fakulty sa uskutočnil neúmerne vysoký počet habilitácii v krátkom časovom období, pričom veľký počet habilitantov tvorili občania Poľskej republiky. Medzi prijatými žiadosťami o habilitáciu zo strany uchádzačov, boli aj takí ktorí vedecky a pedagogicky nepôsobili v odbore katolícka teológia (pôsobili napr. v Cirkvi adventistov siedmeho dňa, fyzioterapeut, ...).

Dekanom TF bol od jej založenia do roku 2011 Anton Konečný, jeho nástupcom sa stal Cyril Hišem, bývalý prodekan pre vedu a výskum, v ktorého gescii boli habilitačné konania na TF KU aj v predchádzajúcich rokoch a ktorý „tisícové poplatky“ za habilitácie inkasoval. Do pokladne KU sa však neraz nedostali.

Habilitačné konania poľských občanov na Teologickej fakulte v Košiciach vyčítali zvlášť v Poľsku. V Poľsku sa dokonca o teologickej fakulte písalo pod titulom – „eldorádo“ (viď článok)... Problémy na teologickej fakulte riešilo aj slovenské ministerstvo školstva.

Dobrým príkladom je kauza okolo habilitačného konania Dr. Tarasiuka. Poľské médiá upozornili na plagiát habilitačnej práce Tarasiuka (išlo o takmer úplný preklad knihy z anglického originálu do poľštiny), čo habilitačná komisia na TF KU nezistila a vedecká rada TF KU súhlasila s udelením titulu „docent“ Tarasiukovi. Dekrét mu preto rektorom nebol odovzdaný. Dr. Tarasiuk za habilitáciu predtým zaplatil (viď falošný doklad). Na fakulte inkasovaný „tisícový poplatok“ sa do pokladne KU nedostal. Následne sa objavili ďalšie príjmové doklady, podpísané Hišemom (viď doklady), ktoré však tiež nie sú súčasťou účtovníctva KU, ide preto o falošné doklady. Falošné príjmové doklady mali prekryť nelegálne vyberanie poplatkov. Bývalý rektor Zasepa viackrát upozornil Hisema na jeho nevhodné konanie, posledný krát v apríli (viď list).

Za habilitácie v Košiciach sa vybrali veľké finančné čiastky, ktoré nevedno kde skončili...  Záujem o štúdium katolíckej teológie v Košiciach po jedenástich rokoch rapídne upadol. Do prvého ročníka v akademickom roku 2014/2015 nastúpil iba jeden študent katolíckej teológie.

To však neplatí o záujemcoch o habilitácie. Na košickej teologickej fakulte konajú sa ďalšie habilitačné prednášky kandidátov, opäť aj z Poľska, pod taktovkou dekana Hišema, a so súhlasom vedeckej rady tejto fakulty, ktorej členmi sú aj: nový rektor KU Jozef Jarab, jeho prorektori Jana Moricová, František Trstenský, prodekan pre vedu a výskum Marek Forgáč, či  Amantius Akimjak, o ktorom som písala tu,  ale aj v médiách nedávno spomínaný Andrej Jenča.

O čo ide v týchto procesoch? O overenie akademickej súcnosti, alebo len o biznis?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?