Sociálna nespravodlivosť na Katolíckej univerzite v Ružomberku

Autor: Mária Levočská | 31.7.2014 o 11:50 | (upravené 13.8.2014 o 15:57) Karma článku: 11,46 | Prečítané:  18268x

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku poverený rektor nechal schváliť nový organizačný poriadok, v ktorom zrušil 30 pracovných miest a hovorí o prepustení 14 zamestnancov. Odvoláva sa na dekanov fakúlt, ktorým sú istí zamestnanci rektorátu nesympatickí.

Pri rozhovoroch, ktoré viedol poverený rektor univerzity Jozef Jarab s týmito zamestnancami, pokrytecky tvrdil, že on nemá nič osobne proti nim, ale že to senát schválil novú Organizačnú štruktúru KU a nový Organizačný poriadok KU. Zabudol však povedať, že senát nemôže sám od seba zmeniť tieto vnútorné predpisy, že senát schvaľuje materiál, ktorý mu predkladá rektor univerzity a že aj túto zmenu predložil do senátu poverený rektor...

Tvrdenie prorektorky Jany Moricovej, že výpovede zamestnancom sú nevyhnutné pre dlhy, ktoré nechalo bývalé vedenie, je alibistické a v hĺbke nepravdivé. (Tvrdí to tá istá členka  bývalého i nového vedenia KU). Ak aj nové vedenie KU musí uhradiť do konca roka splatné faktúry na realizované rozvojové projekty vo výške 1,5 mil. EUR, je to jeho povinnosť. Ak zápasili o moc na univerzite (ponechajme spôsob zápasu na iný blog), musia sa správať zodpovedne a záväzky univerzity plniť. Na úhradu rozvojových projektov nech nové vedenie nájde zdroje mimo KU, tak ako ich našlo predchádzajúce vedenie KU v oveľa väčšej miere (minimálne desaťnásobne viac). Alebo nech vrátia KU zdroje tí, ktorí ich odtiaľ odliali  do Fondu L. Pyrkera, n.f., alebo niekde inde.

Zrušenie 30 pracovných pozícií a prepustenie 14 – 30 zamestnancov nie je správnou cestou. Prepustením týchto zamestnancov ušetrí KU až od budúceho roku odhadom 150 – 300 tisíc EUR ročne, ale z tejto úspory sa nedajú uhradiť rozvojové výdavky splatné v roku 2014. (Verejnosť by mala sledovať, kedy budú na miesta prepustených zamestnancov dosadené nové osoby :) )

Vedenie KU sa chce vyhnúť titulu hromadného prepúšťania, preto prepúšťajú postupne, nie k rovnakému dátumu. Zamestnancom najprv núkajú dohody o skončení pracovného pomeru a vyhadzujú najprv tých najviac „nebezpečných“.

Ako uviedol denník SME, prvými obeťami sa stali dve nové biele vrany, pracovníčky oddelenia kontroly KU, ktoré od doručenia výpovedí dočasne uchránila práceneschopnosť. Nasledoval PR manažér univerzity, riaditeľ kancelárie rektora univerzity a hovorca univerzity, ktorí skončili pracovný pomer s KU pre „nadbytočnosť“ k 31.07.2014 dohodou. Zoznam ďalších prepustených zamestnancov a ich pracovné pozície budem v tomto blogu priebežne aktualizovať.  

Problémom tohto prepúšťania je to, že nie je naň žiaden dôvod. Zamestnanci si plnili výborne svoje pracovné povinnosti. Ide o skúsených a overených pracovníkov. NAHLAS sa hovorí, že skutočným dôvodom na prepúšťanie istých ľudí je pomsta. Ide totiž výhradne o osoby, ktoré boli lojálne bývalému vedeniu univerzity. Mimochodom: A boli by aj tomu novému, ale malí ľudia to nikdy nepochopia.

Nezmysel tvrdenia, že na rektoráte KU je prezamestnanosť potvrdzujú aj štatistické výkazy. Podľa ministerstva školstva bolo v roku 2012 na Katolíckej univerzite v Ružomberku takmer najmenej administratívnych pracovníkov medzi verejnými vysokými školami na Slovensku (3. miesto, za UVLF KE a TU ZV). Pomer neučiteľov (administratívni, odborní a prevádzkoví zamestnanci) voči učiteľom je vyjadrený číslom 1,63, kým na porovnateľných univerzitách to je: na UKF Nitra 1,32, na  PU PO 1,14 a na UMB BB 1,13 (Čím je číslo menšie, vyjadrujúce pomer, tým je na univerzite viac neučiteľov ako učiteľov). V konkrétnych počtoch, na porovnateľných univerzitách, to v roku 2011 vyzeralo nasledovne: KU RK 229 neučiteľov, UKF Nitra 396 neučiteľov, PU PO 465 neučiteľov a UMB BB 525 neučiteľov, čo je viac ako dvojnásobok neučiteľov na KU.

Najzreteľnejším dôkazom, že novému vedeniu KU nejde o šetrenie, ale o pomstu je fakt, že poverený rektor univerzity neprijal ponuku prevzatia záväzkov KU vo výške 1 mil. € inou inštitúciou, ktorá svoju veľkorysosť podmienila zachovaním sociálnej spravodlivosti na KU a neprepúšťaním nevinných zamestnancov.

Keď vlani KU prepustila dvoch zamestnancov z dôvodu porušovania zákonov, bolo to ale kriku o nehumánnosti! Prečo dnes, keď sú bezdôvodne prepúšťané desiatky osôb, krikľúňov nepočuť? 

Prepustených zamestnancov univerzity obzvlášť trápi, že za týmito necitlivými a nesociálnymi krokmi nového vedenia KU sú konkrétni kňazi Katolíckej cirkvi, ktorí netušia, čo je to prísť o zamestnanie a postarať sa o rodinu, s čím sa prepustení veľmi ťažko vyrovnávajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?