Detaily zistení bielych vrán

Autor: Mária Levočská | 17.7.2014 o 22:14 | (upravené 21.2.2015 o 8:49) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  2979x

Tak som sa dočítala na blogu, že máme nové biele vrany. Je to smutné, že niekto môže byť postihnutý za kvalitne vykonávanú prácu, za službu verejnoprávnej inštitúcii. Nakoľko na univerzite boli správy o vnútorných kontrolách distribuované, pozrime sa detailnejšie na zistenia vnútornej kontroly.

Na základe výzvy Ministerstva školstva SR z 05.06.2012 vnútorná kontrola vykonala kontrolu na Pedagogickej fakulte KU - „Kontrola efektívnosti a hospodárnosti vynakladania verejných prostriedkov na PF KU“. Pri jej výkone sa ukázali ďalšie problémové otázky (zistená krádež z pokladne fakulty vo výške 1.035,50 € falšovaním poštových dokladov), ktoré boli riešené osobitnou vnútornou kontrolou na základe poverenia rektorom z 15.01.2013 - „Kontrola vyplateného poštovného cez doklady bežnej pokladne na PF KU“.

Tretia vnútorná kontrola sa uskutočnila na základe poverenie rektora z 01.03.2013 - „Kontrola realizácie celoživotného vzdelávania na PF KU“  + dodatok k správe. Nakoľko z Priebežnej správy z 05.04.2013 z tejto vnútornej kontroly bolo zrejmé, že sa uskutočňuje na Pedagogickej fakulte KU činnosť, ktorá nie je v súlade so zákonmi a vnútornými predpismi, KU ukončila pracovný pomer s dvoma zamestnancami KU zaradenými na PF KU (tajomníčka a kontrolór).

Fakty z Priebežnej správy z 05.04.2013 potvrdila aj konečná Správa o výsledku kontroly z 28.06.2013. Aby tieto výsledky nemohli byť spochybňované, bol vykonaný aj externý audit, ktorý potvrdil výsledkov vnútornej kontroly KU: "Podľa nášho názoru predložené závery kontrol vykonaných na Pedagogickej fakulte KU sú správne. Nezistili sme žiadne významné nesprávnosti v záveroch internej vnútornej kontroly." Tento záver externého auditu obsahuje aj záverečná správa audítora a jeho list manažmentu KU.

Ukážkou, ako sa na Pedagogickej fakulte KU nakladalo s vyberanou hotovosťou a ako sa manipulovalo s účtovnou dokumentáciou je prípad vnútornou kontrolou nájdených a fakultou nezaevidovaných pokladničných príjmových dokladov, z ktorých je zrejmé, že bola v mene KU vybraná hotovosť, ktorá však nebola zaúčtovaná do účtovníctva KU. Dodatočne sa pracovníci fakulty zistené skutočnosti pokúsili zakryť nehodnoverným príbehom a predložením pokútnych dokladov a manipuláciou v účtovníctve (fiktívne vklady a výbery v pokladni fakulty). Pojednáva o tom osobitná správa, ale aj ďalšia audítorská správa z mája 2014.

V každej súkromnej spoločnosti by si vážili pracovníkov, ktorí zistili vyššie uvedené skutočnosti. Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sú prepustení zo zamestnania pre nadbytočnosť. Otázka je, prečo a čo to znamená pre budúcnosť tejto inštitúcie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?