"Suma bola zaplatená pánovi dekanovi, ktorú pán dekan schoval do zásuvky"

Autor: Mária Levočská | 14.7.2014 o 16:02 | (upravené 21.2.2015 o 8:50) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  4603x

Po univerzite obieha správa s názvom HABILITAČNÉ A VYMENÚVACIE KONANIA - Ako sa uskutočňovali a ako sa vyberali poplatky od zahraničných uchádzačov za habilitačné a vymenúvacie konania na Pedagogickej fakulte KU (aj s prílohami). Vyberám z nej podstatné časti.

Univerzita vnútornou kontrolou zistila, že v prípade zahraničných uchádzačov o habilitačné alebo vymenúvacie (inauguračné) konanie poplatky za toto konania neboli vyberané v súlade s vnútornými pravidlami.

Znižovanie poplatkov za habilitačné a vymenúvacie konania sa dialo predovšetkým u zahraničných uchádzačov. Doklady o uhradení poplatkov za habilitačné resp. inauguračné konanie chýbali úplne v prípade: Marie V., Miroslav K., Piotr M. V prípade p. L., p. I. boli uhradené až 3 roky po habilitačnom konaní, v prípade p. P. bol zdokladovaný len príkaz na úhradu z banky a to až 23.05.2013 (po dvoch rokoch).

Výška poplatkov bola vo vyznačených prípadoch bezdôvodne znížená na polovicu, bez súhlasu rektora KU, resp. bola neoprávnene aplikovaná nižšia sadzba, údajne z dôvodu, že habilitačná práca je napísaná v SK alebo CZ, avšak práce sú napísané v poľskom jazyku, čo dokladuje aj potvrdenie z Univerzitnej knižnice KU, preto mala byť uhradené plná suma poplatku. Týmto konaním vznikla KU škoda vo výške 27.675,81 €.

Uchádzač o habilitačné konanie na Katolíckej univerzite v Ružomberku, Pedagogickej fakulte, dr. KK sa prostredníctvom svojej právnickej kancelárie PRECEDENS obrátil na Katolícku univerzitu v Ružomberku s podnetom vo veci svojej žiadosti o habilitačné konanie. V dvoch listoch tejto právnickej kancelárie z 30.10.2013 a z 08.11.2013 sa mimo iného uvádza: „(...) môj mandant uhradil tiež viaceré platby, ktoré boli od neho požadované v súvislosti s habilitačným konaním, tak do rúk vtedajšieho dekana (...).“ (List z 30.10.2013). „Do rúk pána dekana AA bola zaplatená vstupná suma, ktorú určil v slovenských korunách ako ekvivalentnú hodnote 1000 Euro. Pretože dr KK nerátal s takýmito výdajmi v slovenských korunách, ekvivalentná suma bola zaplatená pánovi dekanovi v poľských zlotých, ktoré pán dekan schoval do zásuvky. Jestvujú toho svedkovia, pretože pán dekan nevystavil žiadne potvrdenie. (...) počas ďalšieho stretnutia s pánom dekanom v jeho kabinete mu dr. KK v prítomnosti svedkov zaplatil sumu vo výške 2000 Euro za náklady habilitačného konania a náklady za pripravovanú skúšku a posudky oponentov.“ (List z 08.11.2013).

Celú dokumentáciu, so sprievodným listom, advokátska kancelária PRECEDENS 10.03.2014 odoslala aj ministerstvu školstva, ktoré sa vecou zrejme zaoberá.

V listoch právnickej kancelárie Precedens popísaný spôsob vyberania platieb od uchádzačov o habilitačné konanie na Pedagogickej fakulte KU dr. KK potvrdzuje podozrenie na prax na Pedagogickej fakulte KU - vyberanie poplatkov za habilitačné a inauguračné konanie v nižšej sume ako bola oficiálne stanovená na KU a súčasne vyberanie druhej časti platby v hotovosti „do zásuvky“. Naviac habilitanti na PF KU boli inštruovaní, aby oficiálne platby uskutočnili až po hlasovaní vo Vedeckej rade PF KU (Napriek tomu, že Štatút KU definuje, že poplatky sa majú vyberať pred poskytnutím služby). V tomto prípade, podľa uvedeného v listoch právnickej kancelárie Precedens, boli neoficiálne platby vybrané pri podávaní žiadosti o habilitačné konanie.

Možnože tento prípad vysvetľuje nepochopiteľné a dodnes nevysvetlené dôvody tzv. znižovania poplatkov za tieto konania v prípade zahraničných uchádzačov nekompetentnou osobou na PF KU.

Podľa informácií spravodajskej televízie TA3 (3.7.2014) opísané skutočnosti opätovne vyšetruje, na pokyn Krajskej prokuratúry v Žiline, Okresná prokuratúra v Ružomberku.

O nezvyčajných habilitačných a inauguračných procesoch na Pedagogickej fakulte KU som písala tu, a o habilitáciách Poliakov zasa tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?