Ako prišli poľskí tovariši na Slovensko habilitovať

Autor: Mária Levočská | 10.7.2014 o 15:00 | (upravené 21.2.2015 o 8:49) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  3133x

Na problémy habilitácií a inaugurácií Poliakov na Slovensku upozornil už v roku 2008 denník Pravda, ktorý informoval o diskusii na túto tému v poľskej tlači.  

Zákon o vysokých školách (§ 76) určuje základné podmienky, ktoré musí uchádzač splniť: vedecky a pedagogicky pôsobiť v danom študijnom odbore, svojimi vedeckými prácami vytvoriť v danom študijnom odbore ucelené vedecké dielo, byť v danom študijnom odbore uznávanou vedeckou osobnosťou v odborných kruhoch.

Ak uchádzač vedecky a pedagogicky nepôsobí v danom študijnom odbore, habilitačné alebo vymenúvacie konanie sa nesmie uskutočniť. Dodržiavanie tohto znenia zákona nedávno vyžadovalo aj ministerstvo školstva na Teologickej fakulte KU v prípade uchádzača z Poľska, kde vedecká rada fakulty musela vziať späť svojej rozhodnutie udeliť titul docent pod hrozbou sankcie ministerstva, že ak tak neurobí, budú kompetencie vedeckej rady fakulty prenesené na vedeckú radu univerzity. V tomto prípade neobstál argument, že ide o príbuzný odbor. Zákon hovorí jednoznačne: „vedecky a pedagogicky pôsobí v danom odbore“, teda nie v príbuznom odbore. Kauzu zaznamenal poľský časopis Forum akademickie 3/2010.

Poľské Ministerstvo výskumu a vysokého školstvav roku 2008 a opäť v apríli 2013 a ešte raz v októbri 2013 vyjadrilo znepokojenie nad habilitáciami poľských vedcov na Pedagogickej fakulte KU predovšetkým z dôvodov, že habilitácie sa uskutočňujú v inom odbore než je oblasť výskumu habilitanta (publikačná činnosť). Nepochopiteľne, napriek týmto výhradám sa konania na fakulte uskutočnili a uchádzačom boli udelené tituly docent, resp. profesor. Viac v mojom článku tu - (stačí kliknúť na hypertext).

Ako vyšlo pred časom najavo, rektor KU na problematiku priebežne upozorňoval a žiadal dekana Pedagogickej fakulty KU, ale aj vedeckú radu fakulty, aby striktne dodržiavali zákon. Dokonca viackrát aj prerušil habilitačné konania (Podkowińska, Krynśki, Gulin, Krajčíriková) a žiadal o predloženie splnenia vyššie uvedených základých podmienok.

Dekan fakulty namiesto predloženia dokladov o splnení podmienok navrhol vedeckej rade fakulty prijať uznesenie, ktoré potvrdzuje jej pôvodné rozhodnutie. Hovorí sa, že sa tieto procesy uskutočňujú z finančných dôvodov, z ktorých profituje organizátor procesov. Niektorí túto prax na Pedagogickej fakulte KU dávajú do súvislosti so skúsenosťou jej terajšieho dekana, o ktorej písal denník SME.

"Služba Poliakom", tak sa tieto habilitácie označujú na Pedagogickej fakulte KU. Avšak poľská vedecká komunita týchto habilitantov označuje ako "pseudonaukowców" - pseudovedcov (gazetaprawna.pl).

Zápas o kvalitu univerzity vyvrcholil rezignáciou rektora KU, čo analyticky spracovali Ľudmila Lacková v Plus sedem dní a Lukáš Obšitník na severi Postoy.

Prvé kroky nového povereného rektora KU naznačujú renesanciu týchto procesov, nakoľko jeho predchodcom zastavené habilitačné konania obnovil a prvým "zastaveným" habilitantom vydal docentské dekréty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?