Ako prišli poľskí tovariši na Slovensko habilitovať

Autor: Mária Levočská | 10.7.2014 o 15:00 | (upravené 21.2.2015 o 8:49) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  3138x

Na problémy habilitácií a inaugurácií Poliakov na Slovensku upozornil už v roku 2008 denník Pravda, ktorý informoval o diskusii na túto tému v poľskej tlači.  

Zákon o vysokých školách (§ 76) určuje základné podmienky, ktoré musí uchádzač splniť: vedecky a pedagogicky pôsobiť v danom študijnom odbore, svojimi vedeckými prácami vytvoriť v danom študijnom odbore ucelené vedecké dielo, byť v danom študijnom odbore uznávanou vedeckou osobnosťou v odborných kruhoch.

Ak uchádzač vedecky a pedagogicky nepôsobí v danom študijnom odbore, habilitačné alebo vymenúvacie konanie sa nesmie uskutočniť. Dodržiavanie tohto znenia zákona nedávno vyžadovalo aj ministerstvo školstva na Teologickej fakulte KU v prípade uchádzača z Poľska, kde vedecká rada fakulty musela vziať späť svojej rozhodnutie udeliť titul docent pod hrozbou sankcie ministerstva, že ak tak neurobí, budú kompetencie vedeckej rady fakulty prenesené na vedeckú radu univerzity. V tomto prípade neobstál argument, že ide o príbuzný odbor. Zákon hovorí jednoznačne: „vedecky a pedagogicky pôsobí v danom odbore“, teda nie v príbuznom odbore. Kauzu zaznamenal poľský časopis Forum akademickie 3/2010.

Poľské Ministerstvo výskumu a vysokého školstvav roku 2008 a opäť v apríli 2013 a ešte raz v októbri 2013 vyjadrilo znepokojenie nad habilitáciami poľských vedcov na Pedagogickej fakulte KU predovšetkým z dôvodov, že habilitácie sa uskutočňujú v inom odbore než je oblasť výskumu habilitanta (publikačná činnosť). Nepochopiteľne, napriek týmto výhradám sa konania na fakulte uskutočnili a uchádzačom boli udelené tituly docent, resp. profesor. Viac v mojom článku tu - (stačí kliknúť na hypertext).

Ako vyšlo pred časom najavo, rektor KU na problematiku priebežne upozorňoval a žiadal dekana Pedagogickej fakulty KU, ale aj vedeckú radu fakulty, aby striktne dodržiavali zákon. Dokonca viackrát aj prerušil habilitačné konania (Podkowińska, Krynśki, Gulin, Krajčíriková) a žiadal o predloženie splnenia vyššie uvedených základých podmienok.

Dekan fakulty namiesto predloženia dokladov o splnení podmienok navrhol vedeckej rade fakulty prijať uznesenie, ktoré potvrdzuje jej pôvodné rozhodnutie. Hovorí sa, že sa tieto procesy uskutočňujú z finančných dôvodov, z ktorých profituje organizátor procesov. Niektorí túto prax na Pedagogickej fakulte KU dávajú do súvislosti so skúsenosťou jej terajšieho dekana, o ktorej písal denník SME.

"Služba Poliakom", tak sa tieto habilitácie označujú na Pedagogickej fakulte KU. Avšak poľská vedecká komunita týchto habilitantov označuje ako "pseudonaukowców" - pseudovedcov (gazetaprawna.pl).

Zápas o kvalitu univerzity vyvrcholil rezignáciou rektora KU, čo analyticky spracovali Ľudmila Lacková v Plus sedem dní a Lukáš Obšitník na severi Postoy.

Prvé kroky nového povereného rektora KU naznačujú renesanciu týchto procesov, nakoľko jeho predchodcom zastavené habilitačné konania obnovil a prvým "zastaveným" habilitantom vydal docentské dekréty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?