Nezvyčajné habilitačné a inauguračné procesy na Pedagogickej fakulte KU

Autor: Mária Levočská | 8.7.2014 o 14:14 | (upravené 21.2.2015 o 8:52) Karma článku: 11,39 | Prečítané:  5182x

Zúčastnení hovoria, že je potrebné absolvovať jedno zasadnutie Vedeckej rady Pedagogickej fakulty KU, resp. nejakej habilitačnej resp. vymenúvacej prednášky, aby bolo možné pochopiť, ako tento stroj na tituly funguje. Každopádne niečo nebude v poriadku, nakoľko na webe ku.sk sú (boli) evidované viaceré prerušené habilitačné konania, dokonca v prípade osoby, ktorá je predsedníčkou akademického senátu univerzity.

V prípade Dr. Wojciecha Gulina 7.5.2014 rektor KU rozhodol o prerušení habilitačného konania menovaného odvolávajúc sa na list Ministerstva vedy a vysokého školstva Poľskej republiky.

Habilitácie a vymenúvacie procesy Poliakov sú osobitnou kapitolou, o čom svedčia už dlhodobo aktivity poľského ministerstva vedy a vysokého školstva. Problematike sa venoval aj Nový čas.

Preto je zvláštne, že rektorom KU prerušené habilitačné konanie dr Andrzeja Kryńského bolo novým povereným rektorom KU J. Jarabom obnovené a bol mu odovzdaný dekrét docenta. (Informácie o prerušenom habilitačnom konaní z webu KU boli odstránené, jeho meno nie je v tomto čase uvedené ani v zozname ukončených habilitačných konaní.) Že ide o problematickú osobnosť dokumentuje aj poľský web.

Podobných prípadov bolo viac, aj na Teologickej fakulte KU.

Príčiny problémov odhaľuje prípad odbornej asistentky v odbore pedagogika na Katedre predškolskej a elementárnej pedagogiky sociálne znevýhodnených skupín PhDr. Ľudmily Krajčírikovej, PhD., súčasne tajomníčky Inštitútu Juraja Páleša v Levoči, detašovaného pracoviska Pedagogickej fakulty KU. Rektor KU v liste o prerušení habilitačného konania v odbore sociálna práca dotyčnej uviedol: "Dňa 4. novembra 20013 oddelenie pre výskum KU prevzalo spisy (...) PhDr. Ľ. Krajčiríkovej. Po ich preštudovaní bolo zistené nedodržanie základných podmienok Zákona o vysokých školách. Konkrétne § 76, ods. 6 (resp. 7): „Vedecko-pedagogický titul alebo umeleckopedagogický titul „docent“ v študijnom odbore udelí vysoká škola uchádzačovi, ktorý spĺňa okrem podmienok uvedených v odsekoch 3 a 4 aj tieto podmienky: a) vedecky a pedagogicky alebo umelecky a pedagogicky pôsobí v danom študijnom odbore na vysokej škole, b) svojimi vedeckými prácami vytvoril v danom študijnom odbore ucelené vedecké dielo alebo svojimi umeleckými dielami a umeleckými výkonmi vytvoril v danom študijnom odbore ucelené umelecké dielo, c) je v danom študijnom odbore uznávanou vedeckou osobnosťou v odborných kruhoch alebo uznávanou umeleckou osobnosťou v umeleckých kruhoch.“ Z uvedeného vyplýva, že ak uchádzač vedecky a pedagogicky nepôsobí v danom študijnom odbore, v zmysle vyššie citovaného zákona nemôže vysoká škola udeliť uchádzačovi vedeckopedagogický titul. Dodržiavanie tohto znenia zákona vyžaduje aj Ministerstvo školstva SR v inom prípade na inej fakulte KU, kde vedecká rada fakulty musela vziať späť svojej rozhodnutie udeliť titul docent pod hrozbou sankcie ministerstva, že ak tak neurobí, budú kompetencie vedeckej rady fakulty prenesené na vedeckú radu univerzity. V tomto prípade neobstál argument, že ide o príbuzný odbor. Zákon hovorí jasne: „vedecky a pedagogicky pôsobí v danom odbore na vysokej škole“. 

Podľa informácií z Pedagogickej fakulty KU vedecká rada tejto fakulty nedávno opätovne hlasovaním potvrdila, že, podľa jej mienky, tieto základné podmienky menovaná splnila a žiada rektora o vydanie dekrétu o pridelení titulu docent. Informáciu nie je možné overiť na webe Pedagogickej fakulty KU, nakoľko ona neštandardne, podľa údajov na webe už od roku 2009, nezverejňuje zápisnice zo zasadnutí vedeckej rady.

Rektor KU T. Zasepa odmietol vydať dekrét menovanej a požiadal v tomto prípade o vyjadrenie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré ohlásilo kontrolu procesu na univerzite.

Verejnosť bude isto sledovať, ako sa s týmto problémom vysporiada nový rektor KU.

 

DOPLNENIE 15.12.2014:

O problematike bola 11.12.2014 odvysielaná relácia Reportéri RTVS,
ktorú si môžete pozrieť od 14. minúty tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?